Jaworowa Kopa, dříve německy Urlich Koppe či Urlichkoppe, je hora o výšce 1138 m n.m. Pozor, nezaměňovat s horou podobného jména, totiž s Jaworem, který se nachází v západní části masivu Sněžníku.

Poloha

Jaworowa Kopa představuje nižší, jižní vrchol masivu Czarna Góra. Od vrcholu Czarna Góra je Jaworowa Kopa oddělena mělkým sedlem Przełęcz pod Jaworową Kopą. Tvar hory odpovídá víceméně pravidelnému kuželu, který je obzvláště efektní při pohledu z vrcholu hory Smrekowiec, tedy od jihu, anebo z údolí říčky Bogoryja, do něhož spadá strmý svah hory na severu. Se Sněžníkem je Jaworowa Kopa spojena sedlem Na Dziale a hřbetem hory Żmijowiec. Západním svahem hory prochází cesta, která vede k vysílači na vrchu Czarna Góra. Ještě o něco níže svah přetínají Izabelina a Albrechtova stezka.

Příroda

Dříve horu pokrýval souvislý smrkový les, ale nyní téměř zcela chybí. Je to následek oslabení porostu průmyslovými emisemi v 80. letech 20. st. a nárůstem škůdců, jako jsou obaleč modřínový (Zeiraphera griseana) a lýkožrout smrkový (Ips typographus). Areál hory je zahrnut do chráněné oblasti Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Turistika

Zeleně značená turistická trasa vede z hory Igliczna, kde se nachází horská chata Schronisko Na Iglicznej a poutní kostel Maria Śnieżna, přes horu Jaworowa Kopa dále na sever a severovýchod do městečka Stronie Śląskie.

Červeně značená trasa, Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza (GSS) – tedy Hlavní sudetská stezka Mieczysława Orłowicze, vede z lázeňského města Lądek-Zdrój přes horu Jaworowa Kopa k horské chatě Schronisko Na Śnieżniku.

Obě trasy, zelená i červená, jsou mezi sedlem Przełęcz Puchaczówka a horou Jaworowa Kopa souběžné.

Modře značená turistická trasa horu obchází po západním úbočí. Na modrou a zelenou trasu se lze dobře dostat z obce Mezihoří (Międzygórze).

Autor: Michal Kos