Poloha

Sztolnia Fluorytowa, tedy Fluoritová štola, se nachází v severovýchodním svahu masivu Żmijowiec, při asfaltové silnici, která vede mezi vsí Sienna a vesnicí Kletno, která je známá především Medvědí jeskyní (Jaskinia Niedźwiedzia). Vchod do štoly se nachází na úrovni 773 m. n. m. Fluoritová štola je součástí komplexu uranového dolu, jenž je známý pod názvem Kopaliny. Masiv Żmijowce je zde doslova provrtán štolami, ale veřejnosti je zpřístupněna pouze Sztolnia Fluorytowa.

Co je k vidění

Původně středověká Sztolnia Fluorytowa (tzv. štola č. 18) byla obnovena a prohloubena za účelem vyhledávání uranové rudy, avšak ta zde nalezena nebyla. Zato zde bylo nalezeno množství zajímavých minerálů. V roce 2002 byla v této štole oficiálně otevřena prohlídková trasa pro turisty.

Prohlídka vede nevelkou částí jedné z nejvyšších úrovní dolu, kde byly prováděny výhradně průzkumné práce. Uvnitř štoly se nachází expozice dokumentující hornickou minulost dolů na Żmijowci. K vidění jsou velmi zajímavé ukázky minerálů přímo v jejich přirozených ložiscích. Průvodci obvykle hovoří o geologické charakteristice lokality, o historii hornictví v oblasti a vysvětlují metody budování podzemních chodeb. Prohlídková trasa je dlouhá celkem 200 m.

Sezóna

Prohlídka v podzemí je možná od počátku února do konce listopadu. Otevřeno je každý den v době od 9:00 do 17:00. Do štoly se vchází s průvodcem, ať již jde o menší nebo větší skupinu návštěvníků. Nejsou zde pevně stanoveny hodiny vstupu. Štola je, pokud jde o radioaktivní záření, zcela bezpečná.

V okolí štoly se dají nalézt minerály, jako jsou ametyst, záhněda, křišťál, fluorit, kalcit, malachit, azurit a také mramory v různých barvách. Vůbec celé okolí Kletna je velmi bohaté na různé rudy. Je zde potvrzen výskyt téměř padesáti prvků, které vytváří cca 60 různých minerálů.

Kudy ke štole

Asfaltová silnice, která vede ze vsi Sienna do Kletna, je zároveň trasou s červeným místním značením. Zhruba ve dvou třetinách cesty (počítáno od vsi Sienna), je odbočka doprava, která je opatřena modrým místním značením, a ta vede ke štole. Dále pak modrá značka pokračuje k Muzeu Země v Kletně (Muzeum Ziemi), kde se již potkává opět se značkou červenou.

Autor: Michal Kos